İtalyan usulü şıklık ve stil: Fiat Linea

fiat-linea-4.jpg fiat-linea-7.jpg FIAT Linea 16.jpg

Kasım 2006’da İstanbul’da düzenlenen Autoshow’da dünya lansmanı yapılan ve bugün yollara çıkan Fiat , C segmentine ait 4 kapılı bir sedan olup stili, işlevselliği ve sürüş keyfini beraberinde sunuyor.

Fiat Auto ve Koç Holding ortaklığı ile 39 yıldır faaliyet gösteren Tofaş A.Ş. bünyesinde hayat bulan Fiat Linea, Bursa’da bulunan Tofaş fabrikasında yılda 60.000 adet üretilecek ve İspanya’dan Almanya’ya, Fas’tan Finlandiya’ya kadar Avrupa’nın birçok ülkesiyle, diğer kıtalarda da satışa sunulacak. Sonraki aşamalarda Fiat Linea’nın Brezilya, Hindistan, Çin ve Rusya’da da üretilmesi planlanıyor.

fiat-linea-10.jpg fiat-linea-6.jpg fiat-linea-11.jpg Fiat Linea in. fiat-linea-1.jpg  fiat-linea-3.jpg

Birçok ülkede satılacak olmasından kaynaklanan uluslararası kimliği ile Fiat Linea, Fiat Stil Merkezi tarafından tasarlanmış olup dizaynı şık, dinamik ve “güçlü” bir İtalyan imajını yansıtmaktadır. Hedef, bir yandan Grande Punto ve Yeni Bravo ile başlayan Fiat’ın yeni, genç, dinamik yüzünü temsil etmek, yalın ve yumuşak hatlar ile kullanıcıları etkilemek, öte yandan köklü İtalyan otomotiv geleneğinin bir parçası olan büyük araçların stil anlayışını yeniden yorumlamaktadır. Fiat Linea, bu olağanüstü stilistik mirastan doğdu: “4 kapılı”, şık, dinamik hatlara sahip bir araç olmanın yanı sıra sahip olduğu boyutları ile segmentinin en üst noktasına oturmaktadır: Uzunluğu 4,56 metre, genişliği 1,73 m, yüksekliği 1,5 m ve dingil aralığı da 2,6 metre olup bagaj kapasitesi 500 litredir.

Stile verilen önem iç mekanda da kendini göstermekte, dıştakiler ile dengeli ve ahenkli olan iç hatlar hoş, bol ışık alan, sürücü ve yolcuların kullanabilecekleri alan ve ergonomi açısından mükemmel bir mekan oluşturmaktadır. Fiat Linea, iç mekanın kalitesi, konforu, işlevselliği ve kullanışlılığı ile fark yaratmayı amaçlamaktadır; kullanılan malzemelerin ve renklerin uyum ile imalat ve detaylara gösterilen özen bunun en somut kanıtıdır.

Şık, kişiliği olan ve zevkli bir kitle için tasarlanan yeni model, her türlü yol şartlarında kullanımı kolay çevik bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu özelliklerinin temelinde performansı, düşük yakıt tüketimini ve mutlak çevre saygısını bir arada toplayan Euro 4 motorları yatmaktadır. İlk etapta benzinli (1.4, FIRE, 77 beygir) ve turbo dizel (1.3 Multijet, 16v, 90 beygir, değişen geometrili türbin) 5 manüel vitesli modelleri piyasaya sürülecektir. Kısa süre içinde yeni T-jet ailesinin 194 NM torka sahip 1.4, 16v, Turbo 120 beygir motorlu versiyonu da satışa sunulacaktır.

Bu sınıfa ait araçları ailenin ana otomobili olarak değerlendirdiklerinden gerçek bir yatırım olarak gören müşteri kitlesini memnun edebilmek amacı ile Fiat Linea gamı, farklı pazarları tatmin edebilecek zenginlik ile donatılmıştır. Genel itibari ile ilk çıkışında iki ayrı motor seçeneği (1.3 Multijet, 90 beygir ve 1.4, FIRE, 77 beygir), üç ayrı donanım seviyesi (Active, Dynamic ve Emotion) ve 10 ayrı gövde renginden oluşacaktır. Bunlara ilaveten üst segmentlere has, araçta geçirilen zamanın konforunu ve kalitesini arttırmaya yönelik bir dizi sofistike klima ve infotelematik donanımlar da yer almaktadır: otomatik klimadan, USB portlu Blue&Me® sistemine, CD çalarlı (MP3) oto radyosundan Cruise Control’a, yağmur, karanlık ve park sensörlerine kadar.

Başka bir ifade ile müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayan, yüksek değer içeriği ile fiyat-fayda ilişkisinde segmentinin en iyisidir.

Fiat Linea, sürüş kolaylığı ve hassasiyeti, mükemmel yol tutuşu ve yolcular için en üstün konforu sağlayan güvenilir bir süspansiyon sistemine sahiptir; ön takım McPherson tipi bağımsız tekerleklerden ibaret olup arka takım yarı bağımsız, tork çubuğu ile birbirlerine bağlı tekerlerden oluşmaktadır.

Fiat Linea sadece zengin bir stil, modern ve güvenilir mekanik aksam, zengin iç mekan ve olağanüstü konfordan oluşmamaktadır. Aynı zamanda da çok güvenli bir araçtır. Segmentinin en güvenli araçlardan bir tanesini olarak anılmasını sağlayan kullanılan teçhizatların her biri değil, hayata geçirilen çözümlerin bütünüdür. Dengeli ve etkili fren mesafesi, motorların mükemmel seriliği ve kullanım kolaylığı, tahmin edilebilir yol davranışları Fiat Linea’nın kritik durumları kolaylıkla aşmasına imkan tanımaktadır. Pasif güvenlik açısından bakıldığında Fiat Linea’nın zengin bir donanıma sahip olduğu görülmektedir : versiyonlarına ve satışa sunulacağı pazarlara göre modele dahil olan 6 tane hava yastığı (önlerde Multistage, cam perdeleri ve yan hava yastıkları) bu duruma güzel bir örnek teşkil etmektedir. Yeni model ayrıca, aracın sürücü tarafından mükemmel bir şekilde idare edilebilmesine yönelik (aktif güvenlik) yeni teknik çözümler içermektedir. Bunların arasında EBD (Electronic Brake Distribution) sistemi ile donatılmış yeni nesil ABS ve talep üzerine donanıma ilave edilebilen sofistike ESP (Electronic Stability Program) sayılabilir.

Türkiye’de C segmenti toplam pazarın %52’sini temsil ederken yıllık 170.000 adet ile “sedan” araçlar bunun %75’ine sahiptir. Bunlardan yaklaşık %50’si “Premium” araçlar olup satış oranları benzinli ve dizel arasında yarı yarıya paylaşılmıştır. Bu segmentin güçlü varlığını gelecek yıllarda da koruyacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle Fiat Linea markamız için büyük önem taşımakta, fırsatlar içermektedir.

İtalyan usulü şıklık ve stil

Fiat Stil Merkezi tarafından dizayn edilen yeni aracın orijinalliği, şık ve ayırt edici stilinde, dinamik ve ahenkli gürünüm veren yumuşak çekici hatlarında yatmaktadır. Buna ek olarak Fiat Linea güçlü bir “İtalyan” imajına sahiptir; söz konusu imaj bir yandan Grande Punto ile başlayan ve Fiat Bravo ile devam eden Fiat’ın yeni yüzünü taşımakta, öte yandan öne çıkmış ve eğimli camı, damla şeklindeki farlar ve yeni “FIAT” logosu taşıyan ızgarası ile kendini belli eden İtalyan Gran Turismo araçların ünlü geleneğini yansıtmaktadır.

Tek bir hacme sahip olan araç, sağlamlık, dayanıklılık ve yaşanabilirlilik havası taşımaktadır. Bu izlenim, ölçüleri ile de kendini göstermektedir: uzunluğu 456 santimetre, genişliği 173, yüksekliği 150, dingil mesafesi de 2 metre 60 santimetre olup sınıfının en tepe noktasında yer almasına imkan vermektedir.

Detaya bakıldığında, yaya çarpma normlarına uygun olarak geliştirilen ve Gran Turismo havasını yansıtan bir ön ızgara görülmektedir. Hem tasarlama hem de model geliştirme safhasında daha geniş hacimler, daha geniş kaput kesitleri ve çarpışma testlerinde ele alınan alanın küçülmesine matuf daralan kesite sahip tamponları öngören yeni normlara uyulmuştur.

Ön cam ile motor kaputu belirgin ve homojen bir yapıdadır; motor kaputunun şekli ve ön camın eğimi sayesinde bu iki unsur adeta aynı çizgide devam ediyorlarmış intibası oluşturmaktadır. Bu özellik, Fiat Linea’nın dinamik yapısını ön plana çıkarmaktadır. Yeni normlarca belirlendiği üzere kaputun ön kısmında kaput ile ön tampon arasında mevcut ayrılma çizgisi açıkça belli olmaktadır. Ön tamponun tekerlek kısımlarına bağlantıları kademeli olarak daralmaktadır. Kenarlara bağlantılı olan sis farları, alt kısımda yer alan hava girişine kadar uzanan bir hacmin içine gömülmüşlerdir. Far ile sis farı arasında yer alan çizgi, tamponu hafifletmekte, yanı grafik etkiyi tekrarlamaktadır. Gergin, gömülü ve kenarlara uzanan farlar, dinamizm ve güçlü İtalyan havası aşılamaktadır.

Yandan bakıldığında, aracın dinamik görünümünü pekiştiren hatların ön teker hizasından başlayarak arka tarafa doğru kaybolduğu görülmektedir. Tekerlek yuvalarının keskin, güçlü ve kaslı görünümü Fiat Linea’ya güç ve sağlamlık havası vermektedir. Arka kısmın temiz ve şık hatları aynı güven verici etkiyi yaratmaktadır.

Konfor ve işlevsellikte sınıf birincisi

Kullanılan malzemenin kalitesi ve detaylara gösterilen özen sayesinde dış görünümünün yanı sıra Fiat Linea’nın iç mekanı da İtalyan stilinin en gelişmiş ifadesini temsil etmektedir.

Dış hatlar ile dengeli ve ahenkli olan iç hatlar geniş camlar sayesinde ışık dolu, zarif ve sürücü ile yolcu yaşam alanı ve ergonomisi açısından geleneksel “3 hacimli” araçlarda bulunan daha üstün bir konfor sağlamaktadır. Öte yandan araçta “konfor”, önde oturanlara yol hakimiyeti arkada oturanlara ise mükemmel bir görüş sağlayan ışık dolu, geniş bir mekan demektir. “Konfor” ayrıca, rahat ve sessiz bir ortamda, etrafınızda bir sürü yer varken oturmak demektir. “Arabada rahat etmek” bol alana sahip olmak demekle beraber bu alanın özellikle gerekli yerlerde bulunması şarttır; rahat ve kolay bir şekilde arabaya binip inebilmektir, koltuğa kurulduğunuzda etrafınızda havadar bir ortamına bulunmasıdır, dış aynaların geniş yüzeyleri sayesinde mükemmel bir dış görünüş imkanına sahip olmaktır.

İnsan için ve onun etrafında doğmuş olan pratik ve konforlu Fiat Linea, rahat yolculukların yapılabileceği, güzel anların yaşanabileceği bir araçtır. Bu hedefe varabilmek adına proje mühendisleri, modelin ilk gelişim safhalarından itibaren en modern ergonomi kriterlerin temelinde çalışmış, konfor ve ferahlık ihtiyaçlarına aracın cevap verebilme kapasitesini ölçen parametreleri belirleyebilmek için çaba sarf etmişlerdir. Ortaya çıkan sonuçlar, Fiat Linea’nın temel ergonomik fonksiyonlarının mükemmel değerlerdir: Yaşama alanı, sürüş konumu, erişim kolaylığı, görüş alanı ve alanların şekillendirilebilmesi.

Geçmişten günümüze belirleyici rol oynayan söz konusu özellikler, araçta geçirilen zamanın uzadığı, daha geniş üst segmentlerdeki araçlara eğilimin arttığı, nüfusun boy ortalamasının uzadığı günümüzde daha da büyük önem kazanmaktadır. Bunun içindir ki Fiat Linea, her boydaki insana uygun çözümler sağlayabilmektedir. Örnek; sürücü koltuğundaki ayar imkanı ile direksiyonun yükseklik ve derinlik ayarları sayesinde mükemmel rahatlık ve sürüş konumu sağlanabilmektedir. Çok uzun boylu bir sürücünün bulunması halinde dahi onun tam arkasındaki koltuğa bir o kadar uzun boylu bir yolcu yüksek bir konfordan yararlanmak sureti ile rahatlıkla oturabilir. Bunlara rağmen bagaj kapasitesi zarar görmemekte, normal konumdayken sahip olduğu 500 litrelik hacmi ile sınıfının en büyükleri arasında yer almaktadır. Eğer bu hacim yetersiz geliyorsa, arka koltuğun tamamen katlanması yeterli olacaktır: ortaya çıkan yük kapasitesi bu durumda 1175 litreye ulaşmaktadır.

Pedalların konumu, direksiyon simidinin hizalanması, kol ile ayak desteklerinin konumları, vites topuzunun mükemmel kullanılabilirliliği ile göstergeleri ile belli başlı sürüş kumandalarının rahatlıkla görünmesi, sürüş keyfini başka ve daha üst bir boyuta taşımaktadır. Son Fiat modellerinde rastlanan “family feeling” çerçevesinde, Magneti Marelli tarafından imal edilen gösterge paneli büyük ve rahatça okunabilen karakterler kullanmakta, göstergelerin grafiği sayesinde bilgiler kolaylıkla ve hızlı bir şekilde okunabilmektedir.

Yolun karanlığından gösterge panelinin parlaklığına geçişte göz bebeğinin daha kısa sürede odaklanabilmesi amacı ile göstergelerin gece ışıklandırılması turuncu renktedir.

Her türlü yolcuya mükemmel konforu sağlamak amacı ile tasarlanmış olan Fiat Linea’nın ön ve arka koltuklar, ayrı bir değerlendirmeyi hak etmektedirler. Hedefe ulaşabilmek adına önde gelen ergonomi ve spor hekimleri ile yakın işbirliği yürütülmüştür. Konforu temin etmek ve özellikle de titreşimleri soğurabilmek için ön koltuklarda yeni bel ve sırt destek sistemlerine başvurulmuştur (talep edilmesi halinde sürücü koltuğuna elektrikli kumanda takılabilmektedir). Ön koltukların emniyet kemerinin hizasının altında ve iç kısmında kullanılan köpükler, vücudun şeklini alabilmekte, şiddetli önden çarpmalar halinde vücudun ileriye doğru kaymasını engellemektedir. Ön koltukların yüksekliği, ileri ve geri konumu, arkalık eğimi ile bel desteği (elektrikli kumanda aracılığı ile) ayarlanabilir. Son olarak baş desteklerinin yüksekliği ayarlanabilmekte, talep edilmesi halinde çarpışma esnasında desteği başa yaklaştıran “antiwiplash” sistemi ile donatılabilmektedir. Ön koltuklar isteğe bağlı olarak ısıtmalı olarak tedarik edilebilmektedir.

 

Üç kişilik olarak tasarlanmış olan arka koltuklar, versiyonlarına göre yekpare veya parçalı (40/60) sırt kısımları ile sunulmaktadır. Kayma önleyici özelliği bulunan koltukların iç kısmı, işgal edilen kısma göre şekil alabilmektedir (vücut ağırlığı altında iç dolum malzemesinin çökme kapasitesini ölçen bir parametredir). Arka koltuklarda bebek koltuklarının sabitlenmesine yarayan Isofix bağlantıları bulunmakta, kenarda oturan yolcuların baş desteği yer almaktadır. Arka koltuklarda bulunan üç adet koltuk başlığı yüksekliği ayarlanabilmektedir.

Azami sürüş keyfi için yenilikçi motorlar

Fiat Linea, ileri teknolojiye sahip üstün performanslı zengin ve mükemmel motor gamını sunmaktadır. Bunlar, bir adet turbo dizel Multijet motor (1.3, 16v, 90 beygir) ve iki adet benzinli motordur: 1.4 FIRE, 77 beygir ve yeni T-JET ailesine mensup 1.4, 16v, turbo beslemeli, 120 beygir

Söz konusu motorların sahip oldukları farklı özellikler, üstün performansları, sofistike teknolojileri ve muazzam verimlilikleri ile ön plana çıkan 5 ileri mekanik vitesler tarafından değerlendirilmektedir. Dizel motor seçeneğinde kısa bir süre sonrası 6 oranlı otomatik vites seçeneği de sunulacaktır. Motorların ortak özellikleri dayanıklılıkları ve çevreye saygılarıdır.

Fiat Linea’nın motorların tümü, grubun yeni kuruluşu olan Fiat Powertrain Technologies (FPT) tarafından imal edilmektedir. FPT’de, binek otomobillerden sanayi araçlarına, teknelerden tarım araçlarına kadar tüm alanlarda kullanılan motor ve viteslere ait, araştırma, geliştirme, projelendirme ve imalat faaliyetleri mevcuttur. Sekiz farklı ülkedeki 19.000 çalışanı, 17 üretim tesisi ve 10 araştırma merkezi ile, motor sektörünün dünya çapındaki en önemli kuruluşlarından biridir. Yaklaşık olarak 3000 uzman teknisyen FPT’de yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve mühendisliği ile ilgili olarak faaliyet yürütmektedirler.

1.4 16v T-JET 120 HP

İlk olarak Yeni Fiat Bravo’larda tanıtılan, performansı, gaz pedalına tepkisi, düşük sarfiyatı, imalat kolaylığı, sağlamlığı ve dayanıklılığı ile öne çıkan turbo beslemeli benzinli yeni T-JET motor ailesi, Fiat Linea’da da kullanılacaktır.

Aracın piyasaya sürülmesinden sonra satışa sunulacak olan 1.4 16v turbo motoru, 5000 devirde 90 kW (120 beygir) güç üretmekte, maksimum torku da 1750 devir dakikada 194 Nm’dir. Keyifli ve sakin bir sürüş arzulanması halinde yüksek vites esnekliği sayesinde daha az vites değişikliğine imkan tanırken; öte yandan, gaz pedalına ani cevap veren motor ile gerektiğinde performanslı sürüş imkanı sağlamaktadır. Turbo kompresörün düşük ataleti, bu tür motorlarda sıkça görünen tepki süresi uzunluğunu ortadan kaldırmış olup en üstün performansın elde edilmesine imkan tanımıştır. Başka bir ifade ile düşük sarfiyat ile üstün spor sürüş sağlanmaktadır.

Prototiplerin statik ve dinamik deneme banklarında geçirdikleri binlerce saat boyunca kat etmiş oldukları yüz binlerce kilometre, motorun dayanıklılığının bir göstergesidir. Programlanan bakım aralığı 30.000 km olup herhangi bir ara bakıma ihtiyaç duymamaktadır. Bu sonucu mümkün kılan yağ / su ısı değiştiricisidir. Yağ filtresi ekolojik türdendir.

Bilgisayarlı motor kontrol sistemi tüm işlemlerini hesap algoritmaları sayesinde yürütmektedir. Mekanik bağlantılar içermeyen “drive-by-wire” tipi gaz pedalı kumandası, sürücünün motordan talep ettiği spor veya sakin sürüş tepkisini azami enerji etkinlik ile elde etmesine imkan vermektedir.

Söz konusu olağanüstü sonuçlara, titiz bir projelendirme ve motoru oluşturan parçaların 120.000 saatlik çalışma neticesinde ulaşılmıştır. En modern bilgisayarlı projelendirme ve hesaplama araçları kullanılmış, turbo kompresöre bağlı olabilecek en ağır şartların simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Belli başlı tüm aksamlar yeniden projelendirildiğinden, esasen tamamen yeni bir motordan bahis etmek mümkündür. Enerji kayıplarını asgariye indirmek, yüksek performans elde edebilmek ve sarfiyatı düşürmek amacı ile özellikle yanma sürecine ve akışkanlar dinamiğine özel ilgi gösterilmiştir. Sofistike deneysel araştırma araçları sayesinde bu sonuçların elde edilmesi mümkün olabilmiştir.


1.4 Fire 77 HP

Yeni motorun hacmi 1368 cm3 olup, tek hatta sıralı 4 silindirden oluşmaktadır; çapları 72 milimetre, stroku ise 84 milimetredir.

Söz konusu motor, kategorisinde Fiat Linea’yi zirveye taşıyan üstün performans ve düşük sarfiyat konularına özel ilgi gösterilmek sureti ile geliştirilmiştir. Bu durum, emme ve dağıtım sisteminin akışkanlar dinamiğinin özenle geliştirilmesi sonucunda tüm faaliyet alanı çapında optimize edilen hacimsel verimliliğin sayesinde meydana gelmiştir. Sonuç olarak, 6000 devir/dakikada 57 kW’lik (77 beygir) güç ve 3000 devir/dakikada 115 Nm’lik tork elde edilebilmektedir.

Bu motora sahip Fiat Linea’nin azami sürati 165 km/h olup, 0’dan 100 km/saate 14,6 saniyede ulaşabilmektedir. Sarfiyat oranları ise segmentin en iyileri arasındadır: şehir içinde 8,2 litre/100 km, şehir dışında 5,1 litre/100 km, karma kullanımlarda ise 6,3 litre/100 km.

Düşük sarfiyata sahip üstün bir motor. Bu performansın elde edilmesinde “drive by wire” olarak tabir edilen ve kelebek supabının elektronik olarak kontrol edilmesini öngören bir sistem ile beyin tarafından kontrol edilen faz değiştiricisi ile beraber çalışan yüksek türbülanslı yanma odasının kullanılması etkili olmuştur. Bu yenilikçi sistem sayesinde yanmış gazların yaklaşık %25’i yeniden yanma odasına sevk edilmekte, sabit hızlı yolculuklarda yakıt sarfiyatı ile egzost gazı salınımını hissedilir ölçüde azaltmaktadır. Motorda bulunan diğer özellikler de yakıt sarfiyatının düşük tutulmasında etkili olmaktadır. Örnek olarak; distribütörün parçaları daha hafif hale getirilmiş, supapların yayaları sürtünmeyi azaltmak amacı ile düşük yükte tasarlanmışlarıdır.

Yeni 1.4 FIRE, 77 beygir motorun özellikleri arasında,yakıt sarfiyatının düşürülmesinde etkili olan 11:1’e yükseltilen sıkıştırma oranı ile düşük devirlerde yükseltilen tork değerleri yer almaktadır. Yeni nesil motor kontrol sistem kalibrasyonu da sarfiyatını, sürüş, performans ve emisyon ihtiyaçları çerçevesinde düşürmeye katkı sağlamıştır. Bu bağlamda, 1.4 Fire 77 beygirlik motor Euro 4 normlarını kolaylıkla sağlamaktadır. Yeni bir teknoloji sayesinde egzost toplayıcısının ucuna bağlı ve motor boşluğunda yer alan katalitik konvörtör, daha kısa sürede daha yüksek sıcaklıklara ulaşabilmekte, motorun ısınması safhasında dahi emisyon değerlerini azaltmaktadır.

Çevreye olan etkilerin asgariye indirilmesi adına motorda, yakıtın depoda devridaimini engelleyen, dolayısı ile buhar oluşumunu ortadan kaldıran “returnless” tipi yeni yakıt besleme sistemi yer almaktadır.

Performanslı, düşük tüketimli, temiz: 1.4 FIRE 77 beygirlik motorun bu üstün özelliklerinin yanında mükemmel bir ses konforu bulunmaktadır; yeni esnek sistemin kullanılması ile motor titreşimlerinin araca iletimi asgariye indirilmiştir.

1.3 16v Multijet 90 HP

İkinci nesil “Common Rail” doğrudan enjeksiyonlu dizellerin en küçüğü ve en gelişmişi olan 1.3 16v Multijet motorun Fiat Linea’da yer almaması düşünülemezdi; motor önemli bir yenilik sunmaktadır: nitekim ilk defa olarak değişken geometrili turboya sahip yeni bir versiyon kullanılmaktadır. Bu ilave besleme sayesinde 1.3 16v Multijet 4000 devir / dakikada tam 90 beygir (66 kW) azami güç ve 1750 devir /dakikada da 200 Nm’lik tork üretmektedir. 1.3 16V Multijet 90 beygir motorlu Fiat Linea üstün performans sağlamaktadır: azami hızı 170 km/saat olup, 0’dan 100 km/saate 13,8 saniyede ulaşmaktadır. Yakıt sarfiyatı da segmentlerin en iyileri arasındadır: şehir içinde 6,5 litre/100 km, şehir dışında 4,0 litre/100 km, karma kullanımlarda ise 4,9 litre/100 km.

Değişken geometrili turbonun yanı sıra, söz konusu yeni motor bir dizi başka yeniliği de beraberinde getirmektedir. Yanma sistemi, emme ve tahliye boruların geçirgenliği arttırılarak modifiye edilmiş, yanma odasındaki türbülans azaltılmış, geometrisi değiştirilerek sıkıştırma oranı 18:1’den 17.6:1’e indirilmiştir. Emisyon kontrol sistemi, doğrudan motor kontrol sistemi tarafından elektrik ile çalıştırılan bir EGR valfı, devridaim yapan egzost gazları (EGR) soğutan bir ısı alıcı vericisi ile bir “close coupled” katalizörü tarafından ibarettir. Tüm bunlar, CEE FASE 4 emisyon sınırlarına uyulmasına imkan tanımaktadır.

Detaya inildiğinde, 1.3 16v Multijet 90 beygir motorun hacminin 1248 cm3 olduğu, tek hat üzerinde sıralı 4 silindirden oluştuğu, çapın 69,6 mm strokun da 82 mm olduğu görülmektedir. Her silindirde dört adet subap bulunmaktadır. 1.3 Multijet 16v motoru gerçek ve küçük bir teknoloji harikasıdır: tüm aksamları ile komple sadece 130 kg ağırlığa sahiptir; uzunluğu 50 santimetreden az olup yüksekliği 65 santimetredir; aksamlarının konumları asgari yer kaplama amacı ile tasarlanmıştır. Azami verimlilik, dayanıklılık ve akılcılık kriterleri bazında projelendirilen motor, mükemmel randımana sahip olup çok uzun ömürlüdür: mekanik aksamlarına bakım yaptırmadan 250.000 km’lik ömür için tasarlanmıştır. Yağ değişim aralıkları 20.000’den 30.000 km’ye uzamıştır. (1.3 Multijet 16v düşük viskoziteli bir yağ kullanmakta olup bu durum düşük yakıt sarfiyatı ve çevreye saygı anlamına da gelmektedir).

Küçük ve teknolojik açıdan sofistike olan yeni motor aynı zamanda da ekolojiktir ve partikülerli egzost olmadan da Euro 4 emisyon sınırlarına uymaktadır. Netice itibari ile 1.3 Multijet 16v 90 beygir motoru gerçek bir teknolojik devrim olup bu durum müşteriye yakıt sarfiyatında ve emisyonlarda düşüş olarak yansımaktadır.

Çoklu enjeksiyonların neden olduğu sessiz çalışma, daha düşük vibrasyonların sağladığı daha iyi konfor, yanmanın daha iyi kontrol edilmesinden ileri gelen daha üstün torkun mümkün kıldığı sürüş keyfi ve kolaylığı da unutulmamalıdır. Yüksek teknolojisi sayesinde 1.3 16V Multijet motor çok rahat devirlenmektedir. Diğer dizel motorlardaki 4000 devir/dakikanın biraz üzerinde hissedilen yakıt kesme özelliği ortadan kalkmıştır. Bu özelliği sayesinde çalışma karakteri benzinli motor seviyesindedir. Ekolojik özellikleri, dizelin en üstün yönü olan yakıt sarfiyatını artırırken, diğer dizel motolara göre çok daha düşük emisyon salınımı vardır.

Stresten uzak sürüş duygusu

Zengin donanımları ile Fiat Linea tam manası ile üstün bir otomobil olup her iklim şartında ve her durumda yaşanılması zevkli yolcu kabinine sahiptir. Nitekim yeni modelde, azami rahatlığı sağlamaya yönelik olan ve sadece üst segment araçlarında bulunabilen zengin donanım seviyesi sunmaktadır: otomatik klima, CD’li oto radyo (MP3 dahil). Fiat Linea ayrıca, Cruise Control, yağmur, karanlık ve park sensörleri gibi sürüş kolaylaştırıcı donanımların en iyilerini ihtiva etmektedir. Yenilikçi teknolojiler açısından Fiat ailesinin en yeni ferdi, araçlarda iletişim, bilgilendirme ve eğlence kıstaslarını kökten değiştiren Blue&Me® sistemine sahiptir.

Blue & Me ® sistemi

Fiat Linea, Fiat Group Automobiles ve Microsoft işbirliğinden doğan, Windows Mobile tabanlı “Blue&Me®” sistemi ile donatılmıştır. Araçlarda iletişim, bilgilendirme ve eğlence kıstaslarını kökten değiştiren Blue&Me® sistemi, araçta geçirilen zamanın kalitesini ve konforunu arttırmaktadır.

Basit kullanım şekli ile bu sistem, Bluetooth® teknoloji sayesinde araç kullanırken kolay ve güvenli bir şekilde telefon etmeye, gelen çağrılara cevap vermeye, mesajların sistem sesli okunmasına ve müzik dinlemeye imkan vermektedir. Cep telefonları ve avuç içi bilgisayarlar aracılığı ile aracın içinden dış dünya ile bağlantı kurulmasına izin vermektedir.

Daha gelişmiş donanımların sayesinde, teknolojik gelişimin gelecek yıllarda sunacağı tüm imkanların kullanılması mümkün olacaktır: mültimedya ve uydusal konumlama gibi. Seyahatleri daha kolay, güvenli ve rahat kılacak yenilikler de unutulmamalıdır.

“Blue&Me®” sistemi “ses tanıma özelliğine sahip handsfree” özelliğini sunmaktadır. Bu özellik sayesinde ellerin direksiyondan ayrılması gerekmediğinden, her tür şartlarda azami sürüş güvenliği sağlanmaktadır. Bluetooth® özelliği bulunan cep telefonu sahibi sürücü bu telefonunu ceketin cebinde veya çantada olsa dahi kullanabilmekte, sistem, eğer açık ise, radyonun sesini otomatik olarak kısmakta, hoparlörleri görüşme için devreye sokmaktadır. Sistem, halen piyasada bulunan cep telefonlarının çok büyük bir kısmı ile uyum sağlayabilmekte, gelecekteki standartlar ve yeni telefonlar ile güncelleştirilebilmektedir.

“Blue&Me®” sistemi tamamen araca entegre edilmiş olup kumanda paneli direksiyon simidinde bulunmaktadır. Sistem rehberdeki bir numarayı hızlı bir şekilde ararken gösterge de bulunan bir ekrandan da takip edilebilmekte, özel görüşmelerde “mute” özelliği devreye sokabilmektedir.

Önemli özellikler arasında sürücünün kendi cep telefonunu sisteme tek bir defa tanıtmasının yeterli olması bulunmaktadır. Buna ilaveten şahsi telefon rehberinin araç sistemine aktarılması mümkündür. Sistem telefon ile her bağlantı kurduğunda bu rehberi güncelleyecektir.

Rehbere erişim ancak sisteme kayıtlı olan cep telefonunun ortamda bulunması halinde mümkündür. Arayan kişinin rehbere kayıtlı olması halinde gösterge panelinde bu kişinin ismi görünecektir; rakamların teker teker dikte edilmesi veya rehberde bulunan bir kişinin isminin söylenmesi aracılığı ile telefon açmak mümkündür.

Ayrıca cep telefonuna gelen mesajı sistem haber vermekte, hoparlörlerden Türkçe olarak okumaktadır.

Gelişmiş ses tanıma işlemi sayesinde herhangi bir ses tanıtma safhasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Sistem beş cep telefonunu kaydedebildiğinde, birden fazla kişinin handsfree özelliğini hızlı bir şekilde kullanması mümkündür. Programlanan cep telefonlarının değiştirilmesi işlemi sayısız kere tekrar edilebilir. Handsfree ses tanıma sistemi sayesinde kendi cep telefonunuzun kişiselleştirilmiş zil sesinin hoparlörlerden dinlenmesi mümkündür.

Ancak “Blue&Me®” “handsfree ses tanıma sisteminden” çok daha fazla özellikleri kullanıcıya sunmaktadır: cep telefonunuzda, yeni akıllı telefonlarda, MP3 çalarda veya USB hafızalarında bulunan en sevdiğiniz şarkıları dinleyebilirsiniz.

Torpido gözünde yer alan USB portu sayesinde, benzeri bir bağlantıyı kullanan herhangi dijital araç takılabilir. Bu şekilde müzik dosyalarının (MP3, WMA ve WAV) doğrudan araç hoparlörlerinden dinlenmesi mümkündür. Tüm bilgiler gösterge panelinden takip edilebildiğinden müşteri sistem arşivini hem ses komutları ile hem de direksiyon simidinde bulunan düğmeleri kullanarak “karıştırabilir” (genelde albüm, müzik türü, sanatçılar vb şekilde sınıflandırılmıştır), yine direksiyon simidinde bulunan kontroller sayesinde istediği parçayı çalabilir.

Klima

Seyahat esnasında en önemli konfor faktörlerinden bir tanesi olmanın yanı sıra klima, sıcaklık, nem ve havalandırma unsurlarının sürücünün dikkat seviyesinin optimum seviyede tutulmasına yardımcı olduğundan güvenlik açısından da büyük önem taşımaktadır. Isıtma ve havalandırma sisteminin aynı anda ön ve yan camlardaki buzu ve buğuyu da çözdüğü unutulmamalıdır. Bu nedenle yeni model araçta tam üç ayrı klima sistemi düşünülmüştür: geleneksel ısıtıcı, manuel klima ve otomatik klima.

Elektronik beyin (ECU) aracılığı ile otomatik klima, sıcaklığı, hava akımını, dağılımını, kompresörü ve devridaimi kontrol eder. Otomatik klima bir dizi sensör aracılığı ile iç de dış sıcaklıkları kayıt eder, insan vücudu ile aracın iç mekanı arasında meydana gelen ve nem, sıcaklık ve hava dolaşım miktarının etkilediği ısı alışverişini hesaplayarak yolcunun o anki durumunu tespit eder.

Ön camın alt kısmının ortasına yerleştirilmiş olan bir diğer sensör ise, aracın güneş alma miktarını ve güneş ışınlarının araca ulaşma açılarını tespit eder. Başka bir ifade ile bu sensör güneş ışınlarının araç içinde meydana getireceği ısı artışını önceden tahmin ederek klimayı zamanında uyarır.

Klimalı tüm araç modellerinde PTC (Positive Temperature Coefficient / Pozitif ısı katsayısı) mevcuttur. Klimaya yerleştirilen bu elektrik ısıtıcısı, motor sıvısının ısınmasını beklemeden ve kısa zamanda sıcak hava temin etmekte, yolculara sıcaklık duygusu vermektedir. Bunun yanı sıra daha sıcak hava camlarda oluşan buzlanmayı çabuk bir şekilde çözebildiğinden, sürüş güvenliğine katkıları da unutulmamalıdır.

Cruise Control

Cruise Control, sürücüye aracın seyir hızını kontrol etmekte yardımcı olan ve dolayısı ile seyahat konforunu arttıran bir sistemdir. Doğrudan motorun jiklesini kontrol eden bu sistem, sürücü tarafından ayarlanan seyir hızının otomatik olarak muhafaza edilmesine imkan vermektedir. Direksiyon simidinin sol tarafında yer alan bir koldaki düğmenin “ON” konumuna getirilmesi ve “artı” veya “eksi” işaretine doğru hareket ettirilerek istenilen seyir hızına ulaşılması yeterlidir. Düğme bırakıldığında araç tespit edilen hızda seyir etmeye devam eder ve sürücünün gaz pedalı ile herhangi bir ayarlama yapması gerekmez.

Cruise Control, motorun tüm devirlerinde çalıştırılabilir, 40 km/saatin üzerindeki hızlarda devreye girer. Hafızaya kaydedilen hızın güvenli bir şekilde muhafaza edilebileceği yol şartlarında kullanılması önerilir.

Gaz verildiğinde (örnek olarak bir sollama esnasında) Cruise Control geçici olarak devre dışı kalır ancak sistem yine aktif konumunu muhafaza eder. Başka bir ifade ile araç talep edildiği üzere hızlanır ancak gaz pedalı bırakılır bırakılmaz hafızaya kaydedilmiş olan hıza geri döner. Bariz güvenlik nedenlerinden dolayı sistem, fren veya debriyaj pedalına basıldığında ise devreden çıkar. Bu durumda, hafızaya alınan hıza tekrar ulaşmak için Cruise Control kolunun uç kısmında yer alan “RESUME” düğmesine basılması yeterlidir.

Cruise Control’ün tamamen devre dışı bırakılması ve hafızanın silinmesi için düğmeyi “OFF” konumuna getirip motoru durdurmak gerekir. Çok yönlü göstergede yer alan bir ikaz ışığı sistemin devrede olup olmadığını bildirir. Patinaj önleyici sistemin (Anti Slip Regulation) seyir hızının otomatik kontrolü üzerinde önceliği bulunmaktadır; ASR’nın müdahalesi sona erdiğinde hız tekrardan tespit edilen seviyeye gelir.

Park sensörü

Park ederken aracın arkasında yer alan bir dizi engelin görüş açısının dışında bulunması sık rastlanan bir durumdur. Bunun yanı sıra arkada park etmiş olan araç ile aranızda ne kadar mesafe kaldığını tahmin etmek zor olabilir. Bu durumda, motorun her çalıştırılmasında ve geri vitese takıldığında aktif konuma gelen park sensörü size yardımcı olacaktır.

Sistem, bilgisayar destekli kontrol ağına (CAN) sahip olan bir elektronik beyinden, arka tampona yerleştirilmiş dört adet ultrasonik sensörden ve bir sesli ikazdan oluşmaktadır. Söz konusu dört sensör hem aracın arka kısımları (60 santimetreden düşük mesafelerden başlayarak) hem de arka yan kısımları (150 santimetreden düşük mesafelerden başlayarak) kontrol etmektedir.

Sensörlerin nasıl çalıştıklarına gelince; sensörler esasen akıllı ültrason alıcı ve vericileri olarak çalışırlar. Geri vites her takıldığında bir sinyal yollamaya başlarlar; bir engele rastladıklarında yansırlar ve sensör tarafından bir eko olarak algılanırlar. Gelen sinyal dijital hale getirilir ve sesli ikazı harekete geçirmesi için elektronik beyine iletilir. Engele olan mesafe kısaldıkça sesli ikazların aralığı giderek sıklaşır. Mesafe 30 santimin altına düştüğünde ise sürekli bir ses çıkarmaya başlar

Kenar sensörleri yaklaşmakta olan bir engeli üç saniyeden fazla bir süre boyunca algıladıklarında sesli ikaz devre dışı kalır. Bunun amacı, aracın ekseni ile paralel konumda bulunan duvarlar boyunca manevra yapılmasında sistemin ikaz vermesini engellemektir.

Yağmur ve Karanlık sensörleri

Sürüş güvenliği için sürekli olarak mükemmel bir görüşe sahip olmak şarttır. Bu nedenle Fiat Linea, kötü havalarda dahi ön camın sürekli temiz kalmasını sağlayan yağmur sensörünü sunmaktadır.

Yolcu kabininin üst kısmında iç dikiz aynasının arkasına yerleştirilen bu sensörün bağlı olduğu sistem cam sileceklerini otomatik olarak devreye sokar ve silme hızını yağmuru şiddetine göre ayarlar. Direksiyon simidinin sağ tarafından bulunan kolun birinci konuma (aralıklı cam silme) getirilmesi ile devreye sokulur. Çalışma prensibi, kızılötesi ışınların cam ve yağmur damlalarında geçerken kırılmalarına dayanmaktadır. Sensörün optik kısmını oluşturan mercek kızıl ötesi ışını ön cama yollar. Ön cama ışını yansıtır ve sensöre geri yollar. Ön cama yollanan ısı enerjisi sabit olduğundan, yansıma sonunda algılanan değerde meydana gelen azalmalar su miktarının artmasından ve camda bulunan sair pisliklerden dolayı kaynaklanmaktadır. Sinyalde meydana gelen değişiklikler sensörün elektronik kısmı tarafından işleme tabi tutulur ve uygun silme hızı tespit edilir.

Islak cam yüzeyleri insan gözünü geceleri gündüzleri olduğundan daha fazla yorduğundan söz konusu sensör cam sileceğinin çalışmasını çevre ışığına göre de ayarlar. Sistem ayrıca yıpranan silecekler lastiklerinin bıraktığı su izlerini tanır ve ön cam ile elektronik aksamının yaşlanmasından ileri gelen etkileri karşılamak üzere harekete geçer. Özel durumlarda ise özel silme döngülerini tatbik eder: örnek olarak camda sadece bir kaç damla bulunduğunda veya toz , kir, vs. algılandığında.

Yağmur sensörünün hassasiyeti, sağ kolda bulunan çift konumlu düğme aracılığı ile ayarlanır. Sistem devrede iken motorun durdurulması halinde, otomatik olarak devre dışı kalır. Motorun tekrar çalıştırılmasını takiben çalıştırılması için ya kol ilk önce sıfır konumuna ve daha sonra aralıklı konuma getirilir ya da hassasiyeti ile oynanır.

Tekrar devreye girdiğini göstermek amacı ile sistem, ön cam temiz olsa dahi silecekleri bir defa çalıştırır. Cam su püskürtücülerinin kullanılması halinde sensör otomatik olarak devreye girer ve ön camdan akan damlaların hepsi temizlenene kadar devrede kalır.

Sürüş ve Seyahat Keyfi

Fiat Linea’yi geliştiren proje uzmanlarına verilen hedeflerden bir tanesi de, üst sınıf araçlarında bulunanlar ile eş değer performansa sahip süspansiyonların tasarlanmasıydı. Bu donanımların görevi sürüş kolaylığı ve hassasiyetini, üstün yol tutuşunu, yolcular için azami konforun sağlanması olacaktı. Bu bağlamda, diğer Fiat modellerinde başarı ile kullanılan iki sistemden yola çıkılarak gerekli değişiklikler ve güncellemeler gerçekleştirilmiştir.

Ön takımlarda Fiat Linea, McPherson tipi bağımsız tekerlekler sistemini kullanmakta, amortisör ile yay hem elastik ve emici unsurlar olarak işlev görmekte hem de yapısal görevler üstlenmektedir (ön ve arka amortisörler Magneti Marelli tarafından tedarik edilmektedir). Bu yapısal şemanın belli başlı elemanları, önemli ağırlık kazanımı sağlayan çift kabuklu preslenmiş saçtan mamul kollardır (patentli “butterfly” şeması); en küçük engellerin dahi hissedilmemesi ve dolayısı ile konforu arttırmak adına daha fazla kauçuk içeren elemanlar kullanılmış, buna rağmen mükemmel yol tutuşu ve virajlarda denge muhafaza edilmiştir.

Buna ilaveten yeni model oldukça ilginç çözümler sunmaktadır; bunların arasında yüksek yapısal sağlamlığı bulunan, alüminyum yeni ön süspansiyon çubuğu bulunmaktadır.

Arka süspansiyon, tork çubuğu ile bağlı yarı bağımsız tekerleklerden oluşmaktadır. Amortisörlere bağlantı noktaları bulunan yeni dengeleyici çubuk, daha etkili bir denge ile virajlarda daha iyi dinamik tepki sağlamaktadır.

Tork çubuğunun özel şekli, titreşim önleyici barın kullanımını gereksiz kılmıştır. Amortisörlerin dikey konumları ve tekerlek yuvasının iç kısmına monte edilmiş olmaları yoldaki bozukluklardan oluşan sarsıntının mükemmel bir şekilde emilmesine, yolcu kabinindeki akustik konforun arttırılmasına imkan vermiştir. Tork çubuğu, silindirik başlı bir tork profiline uç kısımlarından iki adet preslenmiş kenar kolundan oluşmaktadır. Büyük boyutlara sahip bağlantı elemanları, yüksek dikey yüklerde süspansiyonun esnek olabilmesine imkan vermektedir. Özel şekli de virajlarda çabuk dinamik bir tepkinin sağlanmasına imkan vermektedir.

En sofistike teknoloji güvenliğin hizmetinde

Aktif güvenlik

Fiat Linea, aracın dinamik davranışlarını kontrol etmeye yönelik en sofistike elektronik sistemlerini kullanmaktadır. Bu sistemlerin amacı sürücüyü rahatsız etmeden dinamik sınırları arttırmak ve güvenliği geliştirmektir. Söz konusu sistemlerin müdahale şekilleri özenli simülasyonlar ve pist testleri ile geliştirilmiş, azami sürüş keyfinin sağlanması amaçlanmıştır.

EBD’li ABS (Electronic Brake force Distribution)

Mükemmel performansa sahip bir fren tertibatının yanı sıra Fiat Linea, EBD fren ayarlayıcı ile donatılmış en gelişmiş blokaj önleyici ABS sistemini ihtiva etmektedir. EBD frenlemeyi dört tekerleğe dağıtarak her türlü durumda aracın üzerinde tam bir hakimiyetin kurulmasına imkan vermektedir. Kendi çalışma şeklini lastiklerin yol tutuşuna ve fren balatalarının etkinliğine göre ayarlayarak balataların ısınmasını azaltmaktadır.

ESP (Electronic Stability Program)

Sofistike ESP sistemi, aracın dengesinin risk altına girdiği sınıra yakın durumlarda devreye girerek sürücünün aracı kontrol etmesine yardımcı olmaktadır. Bu sonucu elde etmek için ESP, lastiklerin yol ile temas durumunu hem uzunlamasına hem de yanlamasına kontrol etmekte, kayma durumunda yönün ve dengenin muhafaza edilmesi amacı ile devreye girmektedir. Sensörler aracılığı ile aracın kendi dikey ekseni etrafındaki dönüşü (spin hızını), aracın yanlamasına hızlanmasını ve tercih edilen yönü gösteren ve sürücü tarafından uygulanan direksiyon açısını algılar.

Bu verileri bir bilgisayarın işlemiş olduğu veriler ile karşılaştırır ve karmaşık matematik modelleme aracılığı ile otomobilin virajı normal yol tutuş sınırları içinde mi almakta olduğunu yoksa burundan ya da arkadan savrulmak üzere mi olduğunu tespit eder. Yönün muhafaza edilmesi amacı ile, uygun tekere fren uygulayarak ve motor jiklesine müdahale ederek dengesizliği yaratan momente zıt yönlü bir moment yaratır.

Fiat Linea için tasarlanan sistemin özelliği burada yatmaktadır. Fren üzerindeki müdahaleleri mümkün olduğu kadar yumuşak ve sürüşü rahatsız etmeyecek şekildedir. Motorda meydana getirilen güç azalması da, mükemmel performans ve olağanüstü sürüş keyfini temin edici ölçülerdedir. ESP sürekli olarak devrededir.

ASR (Anti Slip Regulation)

ASR (Anti Slip Regulation), ESP’nin tamamlayıcı sistemi olup, fren ve motor kontrolü aracılığı ile her hızda çekişin optimum seviyede muhafaza edilmesini sağlar.

ABS sensörleri tarafından hesaplanan tekerlek devir sayısına göre sistem kayma derecesini hesaplar ve tutuşu tekrar temin etmek amacı ile iki ayrı kontrol sistemini devreye sokar. Aşırı güç talebi her iki çekici tekerleğin de patinaj yapmasına yol açtığı durumlarda (örnek olarak aquaplaning veya bozuk, karlı ve ya buzlu satıhlarda gaz verildiğinde), jiklenin açılma açısını kısarak ve dolayısı ile hava girişini düşürerek motorun torkunu azaltır. Eğer tek bir tekerlekte patinaj meydana gelmiş ise (örnek olarak ivmelenme veya yükün dinamik değişimleri sonucunda virajın iç kısmında kalan tekerlek), sürücünün fren pedalına müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak frenlenir.

Neticede blokaj önleyici diferansiyelin yarattığı etkiye benzer bir etki elde edilir. Bunun sayesinde Fiat Linea düşük kavramalı satıh şartlarında da rahatlıkla yol alabilmektedir.

Motorun her çalıştırıldığında ASR otomatik olarak devreye girer. Kapatmak için orta konsolda yer alan düğmeye basmak gerekir. Torku yola iletebilmek için ASR’nin önlemeye çalıştığı ufak çaplı patinajlar aracılığı ile tekerlekler zincirin gözeneklerini karla doldurmaya çabalacağından, zincir takılması durumunda ASR’nin devre dışı bırakılması zorunludur.

Hill Holder – HBA

ESP’nin tamamlayıcı unsuru olan Hill Holder, yokuş yukarı kalkışlarda sürücüye yardımcı olmaktadır. ESP merkezinin yolcu koltuğunun altında bulunan hızlanma sensörü aracılığı ile aracın eğiminde değişme algıladığında devreye girer. Yokuş yukarı kalkışlarda, birinci vitesin geçirilmesi ve fren ile debriyaj pedallarının basılı olması durumunda müdahaleye hazır konuma gelir. Ön balatalara uygulanan basınç, fren pedalının bırakılmasını müteakiben 1,5 saniye boyunca devam ettirildiğinden sürücünün rahatlıkla aracı harekete geçirmesine imkan verir. Yokuş aşağı kalkışlarda birinci vites geçirildiğinde Hill Holder devreye girmez. Aynı durum geri vitesin geçirilmesi ile gözlemlenir: yokuş aşağı kalkışlarda sistem devreye girer ancak yokuş yukarı kalkışlarda devreden çıkar.

MSR (Motor Schleppmoment Regelung)

ASR’nin tamamlayıcı unsuru olan bu sistem, ani vites düşürmelerde devreye girerek motora tork kazandırmakta, özellikle düşük yol tutuşu şartlarında aracın dengesinin bozulmasına sebebiyet verebilecek çekici tekerleklerin aşırı sürüklenmesini önlemektedir.

Pasif güvenlik

Fiat Linea, segmentinin en güvenli araçlarından bir tanesidir. Top yekun koruma, güvenliğe adanmış donanımlardan başlamaktadır: ikisi Multistage olmak üzere azami 6 hava yastığı; üç noktalı ön gergili ve yük sınırlayıcılı emniyet kemerleri; beş baş desteği ve FPS yangın söndürme tertibatı.Yeni şasesi, olası çarpışmaları azami şekilde soğurabilme kapasitesi ile donatılmıştır. Kaporta, motor kaputu, kapılar ve göğüs kirişi sürücü ile yolcuların güvenliği için özel şekilde tasarlanmışlardır. Koltuklar ile direksiyon çubuğu, kaza anındaki davranışları göz önüne alınarak pasif güvenliği arttırıcı unsurlar olarak geliştirilmişlerdir.

Air-Bag Smart 2 sistemi

Komple koruma, akıllı koruma. Ön kısımdan çarpma halinde araçta bulunanların korunması, “Air-Bag Smart 2” iki olarak tabir edilen yeni bir sistemin görevidir. Bu sistem, hava yastıklarının çarpmanın şiddeti ile doğru orantılı bir şekilde devreye girmelerini sağlar. Sürücü ile ön yolcu hava yastıkları, geleneksel şekilden farklı olarak yeni bir mantığa göre çalışmaktadır. Bugüne kadar, hava yastıkları devreye girdiklerinde daima eş zamanlı ve en ciddi çarpışmalar için ön görülen boyut olan azami boyutlara kadar şişmekteydiler.

Fiat Linea’nin ön hava yastıkları ise çift aktivasyon safhasına sahiptirler: çarpışma orta şiddette olduğunda sistem sadece ilk safhayı devreye sokar; daha ciddi çarpışmalarda ise merkez, her iki safhayı da tetikler. Bu safhaların çarpışma şekillerine göre farklı sıralamalar ile devreye alınması mümkündür. Her halükarda yastıkların içinde bulunan kemerler, yastıkların azami boyutlarının ve aldıkları şekillerin yolcular açısından asgari tehlikeyi arz etmelerini sağlamaktadır. Tabii ki ön yolcu hava yastığının kumanda menüsü aracılığı ile devre dışı bırakılması mümkündür. Bu halde, çocuk koltuğunun gidiş yönünün aksine yerleştirilmesi mümkündür. Bu durumda dahi ön gergi devrede kalmaktadır.

“Air-Bag Smart 2” sisteminin kendi sensörleri, emniyet kemerlerinde bulunan ön gergileri hareketine kumanda ederler. Nitekim Fiat Linea’nın ön emniyet kemerleri otomatik sarma, ön gergi ve yük sınırlayıcıları ile donatılmıştır. Çarpışma halinde elektronik kumandalı piroteknik ön gergi şeride müdahale ederek vücuda tam temas etmesini sağlar. Ön sarma tertibatlarının içinde ise yük sınırlayıcıları yer alır. Bu sınırlayıcılar kontrollü bir şekilde açılarak, kemerin yolcunun omuzlarında yarattığı basıncı ayarlar.

Pencere hava yastıkları ile yan hava yastıkları

Talep edilmesi halinde araca monte edilen pencere hava yastıkları, yan çarpışmalar halinde yolcuların başlarını korumak amacı ile pencereler boyunca açılan yastıklardır. Benzerlerine nazaran Fiat Linea tarafından kullanılan pencere hava yastıkları her zaman doğru konumu aldıklarından daha koruyucudur, kaza anında daha hızlı tepki vemektedir ve yolcular için daha zararsızdır. Yukarıdan aşağıya doğru açıldıklarından, yolcuların kollarından ikincil zararlara sebebiyet vermemektedir.

Pencerelerin boyutları kadar geniş olduklarından ve devrilmelerde dahi koruma sağladıklarından, hem ön tarafta hem arkada bulunan yolcuları koruyabilmektedir. Birisi sağda diğer ise solda olmak üzere iki tane olan yastıklar, çatının hemen altında yer alan kapalı bir yerde bulunmaktadır. Uygun zamanda kaplama katlanarak yastıkların şişmelerine ve aşağıya doğru inmelerine imkan vermektedir.

Aracın yan taraflarına darbe uygulandığında yolcuların basen ve göğüs kafesine koruma amacı ile Fiat Linea’da yan hava yastıkları bulunmaktadır. Bu yastıklar, yolcuların boylarından, konumlarından ve koltuğun konumundan bağımsız olarak koruma sağlayabilmek aması ile koltukların sırt kısmına yerleştirilmiştir.

Mükemmel koruma için en ciddi testler

Koruma entegre sisteminin etkinliğinin yerinde tespiti amacı ile yeni araç modeli yüksek hızlarda meydana gelebilecek her türlü çarpışma türlerine tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar, dünyanın en katı normlarında öngörülen yapısal ve biyomekanik parametreler ile karşılaştırılmıştır.

Özellikle de, Fiat Linea’nın ön kısmı yayaların güvenliği de düşünülerek geliştirilmiştir. Nitekim hatlar düz ve yuvarlak olup, yayalar için tehlike teşkil edecek riskli çıkıntılardan yoksundur. Motor kaputunun geniş yüzeyi, yayaların başlarının ön dikmeler ile temas riskini azaltmaktadır. Motorun bulunduğu alanda esneme payı olmayan parçalar kaputtan uzak yerlere monte edilmiş olup, yayanın başının çarpması ile oluşacak enerjinin kaputun “derisi” tarafından soğurulabilmesine imkan tanınmıştır. Yeni modelde ayrıca, çocukların güvenliğini had safhada temin eden donanımlar mevcuttur. Bunların başında arka koltuklardaki Isofix bağlantıları ile ön yolcu hava yastığının araç bilgisayarı ile devre dışı bırakılması bulunmaktadır.

Zengin gam

Müşteriyi dinlemek ve ürünü arzuları doğrultusunda geliştirebilmek Fiat Linea’nın en önemli kozudur. Bir aracı satın alma esnasında tüm müşterilerin en önemli talebine en başta “değer” sunarak cevap vermektedir. Bu nedenle yeni modelin gamı güvenlik ve konfor açısından üst segment içeriklerini sunmaktadır. Yüksek bir değer, mükemmel performans / sarfiyat oranı ile sürekli yenilik arayışları bu arzı tamamlayan diğer özelliklerdir.

Fiat Linea’nın ürün gamı, piyasaya sürülecek olan pazarlara bağlı olarak farklılıklar sergilemektedir. Bu nedenle burada, satışa sunulacak versiyonların çoğunluğunu ilgilendiren seri ve opsiyonel içerikleri sunulmuştur. Fiat Linea’nın motor seçenekleri iki tanedir: 1.3 16V Multijet 90 beygir ve 1.4 FIRE, 77 beygir; üç ayrı konfigürasyon mevcuttur: Active, Dynamic ve Emotion; 10 ayrı kaporta rengi ve üç döşeme seçeneği bulunmaktadır.

Active seçeneği, fiyat / içerik oranına özellikle dikkat eden müşterilere yönelik olarak tasarlanmıştır. Güvenlik açısından araçta EBD’li ABS, Multistage ön hava yastıkları ve Isofix sistemi yer almaktadır. Konfor açısından ise hidrolik direksiyon, elektrikli ön camlar, radyo CD , manual klima uzaktan kumandalı merkezi kilit, yol bilgisayarı ve çift ayarlı (yükseklik ve derinlik) direksiyon bulunmaktadır.

Dynamic seçeneği heyecan ile rasyonelliği bağdaştıranlar için idealdir. Bir önceki versiyona ek olarak Blue&Me, direksiyondan kumandalı müzik sistemi , elektrikli arka camlar ve yüksekilk ayarlı sürücü koltuğu yer almaktadır. Fiat Linea Dynamic’in konforunu pekiştirmek amacı ile elektrikli dikiz aynaları, arka koltuk başlıkları mevcuttur.

Emotion seçeneği, mükemmel konfora sahip üst sınıf araçları tercih edenlere yöneliktir. Araçta yer alan güvenlik donanımları arasında tam 6 adet hava yastığı (ön, kenar ve pencere hava yastıkları) ve sis farları bulunmaktadır. Dynamic versiyonunda yer alan içeriğe ek olarak çift hacimli otomatik klima, elektrikli sırt ayarlayıcılı sürücü koltuğu, elektrikli arak camlar, ön ve arka koltuklarda kol desteği, deri kaplı direksiyon simidi ve vites topuzu bulunmaktadır. Zengin donanımda ayrıca kumandası direksiyon simidinde yer alan Mp3 çalarlı CD’li radyo, USB portlu yeni Blue&Me sistemi yer almaktadır. Emotion seçeneğinde 17”’lik şık jantlar mevcuttur.

Herkesin mutlaka kendi Fiat Linea’sını bulabileceği ve ESP (ASR, MSR ve Hill Holder ile komple) sisteminden Cruise Control’a, deri koltuklardan park, yağmur ve ışık sensörlerine kadar sayısız opsiyonel donanım ile kişiselleştirebileceğini iddia etmek abartı sayılmamalıdır.

Teknik Özellikler

MOTOR 1.4 – 8v – 77 Beygir

Silindir sayısı, konumu 4, tek hat üzerinde sıralı, ön tarafta çapraz
Supap sayısı 2
Çap x strok (mm) 72,0 x 84,0
Silindir hacmi (cm3) 1368
Azamı güç: 77 HP
Devir / dakika 6000
Azami tork: 115 Nm
Devir dakika 3000

VİTES KUTUSU

Çekiş önden
Vites kumandası hidrolik
Vites sayısı 5M
Vites:
1. 3,909 : 1
2. 2,158 : 1
3. 1,345 : 1
4. 0,974 : 1
5. 0,829 : 1
Geri vites 3,818 : 1
Vites türü C514
Son Dişli oranı 4,500

DİREKSİYON
Direksiyon sistemi hidrolik servolu dişli sistemli
Dönüş çapı (m) 10

FRENLER – D (disk) – T (Kampana)
Ön: (mm) D 257 x 22 (hava kanallı)
Arka: (mm) T 228 x 40

SÜSPANSİYON

Ön McPherson tipi bağımsız tekerlekler, teleskopik amortisör, küresel uçlu stabilizatör bar
Arka Tork çubuğu ile bağlantılı tekerlekler, teleskopik hidrolik amortisörler

BOYUTLAR
Dingil (mm) 2603
Ön arka iz genişliği (mm) ön 1473 – arka 1466
Uzunluk / genişlik / yükseklik (mm) 4560 / 1946 / 1494
Bagaj kapasitesi VDA (dm3) 500


TEKERLEKLER
Lastikler 185/65 R15 – 195/60 R15
Opsiyonel 195/55 R16 – 205/45 R17


AĞRILIKLAR – YAKIT
Boş ağırlık DIN (kg) 1160
Ön aks 1000
Arka aks 900
Frensiz azami römork ağırlığı (kg) 500
Yakıt deposu (litre) 45

PERFORMANS
Azami hız (km/h) 165
Hızlanma (saniye):
0 – 100 km/h 14,6
0 – 1000 m 36,2

YAKIT TÜKETİMİ (l/100km)
CE 1999/100 normlarına göre
Şehir içi 8,2
Şehir dışı 5,1
ortalama 6,3
CO2 egzost emisyonu (g/km) 148

MOTOR 1.3 Multijet 16v 90 Beygir

Silindir sayısı, konumu 4, tek hat üzerinde sıralı, ön tarafta çapraz
Supap sayısı 4
Çap x strok (mm) 69,6 x 82,0
Silindir hacmi (cm3) 1248
Azamı güç: 90 HP

Devir / dakika 4000
Azami tork: 200 Nm
Devir / dakika 1750

VİTES KUTUSU

Çekiş önden
Vites kumandası hidrolik
Vites sayısı 5M
Vites:
1. 4,273
2. 2,238
3. 1,444
4. 1,029
5. 0,767
Geri vites 3,909
Vites türü C510
Son Dişli oranı 3,733

DİREKSİYON

Direksiyon sistemi hidrolik servolu dişli sistemli
Dönüş çapı (m) 10,85

FRENLER – D (disk) – T (Kampana)
Ön: (mm) D 257 x 22 (hava kanallı)
Arka: (mm) T 228 x 40

SÜSPANSİYON

Ön McPherson tipi bağımsız tekerlekler, teleskopik amortisör, küresel uçlu stabilizatör bar

Arka Tork çubuğu ile bağlantılı tekerlekler, teleskopik hidrolik amortisörler

BOYUTLAR
Dingil (mm) 2603
Ön arka iz genişliği (mm) ön 1473 – arka 1466
Uzunluk / genişlik / yükseklik (mm) 4560 / 1946 / 1494
Bagaj kapasitesi VDA (dm3) 500

TEKERLEKLER
Lastikler 185/65 R15 – 195/60 R15
Opsiyonel 195/55 R16 – 205/45 R17

AĞRILIKLAR – YAKIT
Boş ağırlık DIN (kg) 1185
Ön aks 1000
Arka aks 900
Frensiz azami römork ağırlığı (kg) 500
Yakıt deposu (litre) 45


PERFORMANS
Azami hız (km/h) 170
Hızlanma (saniye):
0 – 100 km/h 13,8
0 – 1000 m 35,5

YAKIT TÜKETİMİ (l/100km)
CE 1999/100 normlarına göre
Şehir içi 6,5
Şehir dışı 4.0
ortalama 4,9
CO2 egzost emisyonu (g/km) 129

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s